reklama
reklama

Coraz mniej pacjentów z Covid-19 na Winiarach. Co z zabiegami planowymi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Coraz mniej pacjentów z Covid-19 na Winiarach. Co z zabiegami planowymi? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Winiarach hospitalizowanych jest coraz mniej pacjentów z potwierdzonym COVID-19. 89 pacjentów z potwierdzoną chorobą i 27 osób oczekujących na wynik to najmniejsze liczby od dawna. Dzięki tendencji spadkowej zwalniają się izolatki na poszczególnych oddziałach, a to sprawia, że w coraz większym stopniu można mówić o powrocie do normalnego leczenia. - Pandemia trwa już ponad pół roku, ile można czekać? - pyta retorycznie Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
reklama

Z respiratorów korzysta 15 z 89 pacjentów. W czwartek 26 listopada zmarły 2 osoby. W szpitalu obserwują jednak wyraźnie, że liczba pacjentów z Covid-19 w ostatnich dniach maleje. Brakuje za to pracowników - absencja to ok. 17-18% (ponad 200 osób), z czego 33 osoby to efekt kwarantanny lub dodatniego wyniku na Covid-19.

Mniej pacjentów oznacza, że od rana pacjenci z izolatek oddziałowych mogli być transportowani na zakaźny czy płucny, czyli oddziałów bardziej dedykowanych do leczenia Covid-19.

- Ruch będzie się odbywał. Chodzi nam przede wszystkim o zwalnianie miejsc na szpitalnym oddziale ratunkowym, bo zależy nam, żeby pacjenci tam nie leżeli po kilka godzin. Mam nadzieję, że tendencja spadkowa się utrzyma przez weekend - mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Winiar. 

We wtorek uruchomiony ma zostać szpital tymczasowy. Trwają przygotowania. W przyszłym tygodniu mają być tam przyjmowani już pierwsi pacjenci. 

Im mniej pacjentów z Covid-19, tym większe możliwości leczenia chorób, co od marca jest zaniedbane. Oczywiście, pacjenci w ciężkim stanie otrzymują pomoc, ale liczba wykonywanych zabiegów i operacji planowych znacząco spadła. Teraz jest nadzieja, że w coraz większym stopniu to będzie przywracane.

- Nie są odblokowane wszystkie przyjęcia planowe. Ordynatorzy i kierownicy oddziałów dostali takie wytyczne, że to oni oceniają stan zdrowia pacjentów oczekujących. Jeśli stan zagraża zdrowiu, pacjenci są przyjmowani. To się dzieje. Normalnej "planówki" nie ma, ale ordynatorzy wiedzą, że mają takie decyzje podejmować. To trwa więcej niż pół roku, ile można czekać? Niektórzy pacjenci potrzebują wsparcia medycznego i tych bardzo potrzebujących zabezpieczyliśmy - mówi Kwiatkowski. 

Kiedy może nastąpić pełne odblokowanie? - Nie wiem - odpowiada dyrektor. 

Wszystko zależy od liczby pacjentów z Covid-19. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama