Terapia grupowa czy indywidualna?

Opublikowano:
Autor:

Terapia grupowa czy indywidualna? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Poradnie i ośrodki uzależnień prowadzą terapię indywidualną oraz grupową. Taki podział często pojawia się w ofertach placówek, dlatego osoby poszukujące najlepszej pomocy dla siebie lub kogoś bliskiego mającego problem z alkoholem, narkotykami, dopalaczami lub innym nałogiem, mogą zastanawiać się, które rozwiązanie wybrać. Warto jednak uświadomić sobie, że podział ten jest czysto umowny. Tak naprawdę obie formy terapii stosuje się odpowiednio do miejsca, w którym Pacjent właśnie się znajduje w swoim procesie leczenia.

Wspólna walka jest skazana na sukces

Najważniejszym krokiem w rozpoczęciu leczenia każdego nałogu jest uświadomienie sobie problemu i przyznanie się do niego przed samym sobą. Istotna jest także motywacja do walki o życie w trzeźwości oraz odpowiednie wsparcie, które jest w stanie ją wywołać. Osoba, która będzie chciała samodzielnie stawić czoła swojej chorobie alkoholowej, uzależnieniu od narkotyków czy leków w większości przypadków będzie skazana na porażkę. Znaczenie ma oparcie w bliskich oraz profesjonalna pomoc specjalistów.

Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień często rozpoczyna się od odtrucia organizmu. Detoks alkoholowy lub narkotykowy pozwala usunąć z organizmu pozostałości toksyn, uzupełnić poziom elektrolitów, witamin i minerałów, przywrócić równowagę metaboliczną. Kolejnym etapem większości turnusów jest poznanie Pacjenta, postawienie diagnozy i ułożenie dla niego indywidualnego planu terapeutycznego. W jego zakres może wejść terapia indywidualna i grupowa, spotkania motywacyjne oraz wiele zajęć dodatkowych (np. sportowych).

Terapia indywidualna i grupowa

Zamknięty ośrodek leczenia alkoholizmu indywidualne sesje terapeutyczne wykorzystuje przede wszystkim do poznania Pacjenta, jego emocji oraz złożonego podłoża emocjonalnego, które doprowadziło do nałogu. Rozmowy z psychologiem i psychoterapeutą pomagają uzyskać informacje potrzebne do doboru odpowiednich technik terapeutycznych. Specjalista zadaje pytania, które mają pomóc choremu dotrzeć do sedna swoich problemów, emocji, które nim targają oraz sytuacji, które wyzwalają nałóg.

Bardzo ważne jest nie tylko poznanie i zrozumienie choroby, ale także odkrycie przyczyn sięgania po używkę. Rozpoznanie emocji pomoże wypracować nowe wzory, które pomogą pokonać głód alkoholowy czy narkotykowy.

Alkoholizm i narkomania to choroby nieuleczalne. Można nauczyć się żyć bez sięgania po środki uzależniające, ale cały czas należy nad sobą pracować. Terapia grupowa bardzo pomaga na etapie wytrwania w trzeźwości. Regularne spotkania pozwalają dzielić się emocjami z ludźmi borykającymi się z tym samym problemem, korzystać z ich doświadczeń oraz pomagać innym w ich własnej walce (to daje poczucie bycia potrzebnym).

Połączenie terapii indywidualnej i grupowej

 

Terapia indywidualna i grupowa tak naprawdę powinny ze sobą współgrać i nie warto ich sztucznie dzielić, wskazując zalety i wady. Indywidualne spotkania z terapeutą mogą wprowadzić w program, pomóc szczegółowo omówić swoje emocje, gdy nie jesteśmy gotowi, aby dzielić się nimi z grupą. Ośrodki leczenia uzależnień bardzo często jednak w jednym planie terapeutycznym łączą te 2 formy, ponieważ wzajemnie się one uzupełniają.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy