Autem za granicę - co warto wiedzieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Autem za granicę - co warto wiedzieć? - Zdjęcie główne

Autem za granicę - co warto wiedzieć?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Podróż samochodem po Europie to najbardziej komfortowa opcja transportu podczas wakacji. Możliwość dowolnego zatrzymywania się i odkrywania pięknych miejsc lub po prostu dotarcie tuż pod drzwi wynajętego pensjonatu np. na południu Europy sprawia, że coraz więcej kierowców decyduje się podróżować własnym samochodem. Z roku na rok taka wyprawa staje się coraz łatwiejsza - swobodną podróż umożliwiają darmowe autostrady lub opcja zakupu e-winiety online.

Winiety - gdzie obowiązują i jak je kupić?

Wybierając się na zagraniczne wakacje samochodem, sprawdź, czy kraje, przez które będziesz podróżować, wymagają uiszczenia opłaty za korzystanie z autostrad. Winieta to nic innego jak właśnie dowód wniesienia opłaty drogowej, który uprawnia do swobodnego podróżowania po terytorium części państw w Europie. Winiety obowiązują w 10 krajach - w Szwajcarii, Słowenii, Słowacji, Czechach, Rumunii, Litwie, Holandii, Bułgarii, Austrii i na Węgrzech. Jeszcze przed wyjazdem za granicę samochodem można zakupić e-winietę przez Internet. Dostępne są również winiety w tradycyjnej formie nalepek na szybę, które można kupić na przejściach granicznych (np. na stacji benzynowej).

Autem za granicę - jak korzystać z winiet?

Zakupioną winietę w formie nalepki trzeba nakleić na szybę samochodu, wcześniej wpisując na niej numer rejestracyjny pojazdu. Po zakupie e-winiety należy pobrać plik PDF w formacie A4, wydrukować go lub trzymać zapisany na telefonie, do okazania przy kontroli. Przed zamówieniem warto dopasować okres obowiązywania winiety do czasu swojej podróży. Krótsze, tygodniowe lub 10-dniowe winiety w zupełności wystarczą na kilkudniowy urlop. Dłuższy wyjazd samochodem do państw objętych opłatami drogowymi wymaga zakupu miesięcznej winiety.

Zaplanuj podróż autem na terenie Unii Europejskiej

Nawet gdy regularnie podróżujesz autem, wyprawa za granicę może wiązać się ze stresem i możliwością pomylenia trasy, mimo korzystania z map GPS. Dlatego warto wcześniej dobrze poznać i zaplanować trasę, dzięki czemu kierowcę nic nie zaskoczy. Więcej informacji, między innymi dotyczących najważniejszych informacji i bieżących przepisów w danym państwie, znajdziesz na autostrady.com.pl/. W których państwach wystarczy polskie prawo jazdy? Gdzie lepiej jest wykupić ubezpieczenie turystyczne? Na przykład większość autostrad we Włoszech jest płatnych - najbardziej popularny jest tam system opłat oparty na bramkach wjazdowych. W Norwegii działa system AutoPass, który fotografuje podczas prowadzenia pojazdu przez płatną drogę. Dlatego przed wjazdem do tego kraju należy zarejestrować się w systemie Epass.

Zanim wyjedziesz samochodem za granicę

Stan dróg w Polsce poprawia się z roku na rok, co prawda w swoim tempie, ale dzięki działaniom GDDKiA można swobodnie poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach międzynarodowych przecinających nasz kraj. Podczas prowadzenia samochodu możesz także uzyskać bieżące informacje na temat utrudnień w ruchu czy wypadkach. Wystarczy skorzystać z bezpłatnej linii 19 111 lub wejść na stronę GDDKiA. Jakie jeszcze zadania ma Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad? Dowiedz się na https://autostrady.com.pl/blog/generalna-dyrekcja-drog-krajowych-i-autostrad/. W niektórych sytuacjach można się nawet ubiegać o zadośćuczynienie od GDDKiA, na przykład gdy nieusunięta plama oleju doprowadziła do zderzenia drogowego. Nawet nienaprawiona dziura w drodze objętej nadzorem jest podstawą do wypłacenia przez GDDKiA odszkodowania, jeśli spowodowała uszkodzenia pojazdu. Wybieraj wymarzony cel swoich wakacji, ale wiedz, że nawet podróżowanie przez Polskę może mieć swoje plusy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE