Jest nowy program ochrony powietrza dla Mazowsza

Opublikowano:
Autor:

Jest nowy program ochrony powietrza dla Mazowsza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region Radni województwa przyjęli nowy Program Ochrony Powietrza, którego celem jest poprawa jakości powietrza w całym Mazowszu, w tym w regionie Płocka. - Rozpoczęliśmy walkę o to, by zmienić nasze powietrze - zapowiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - To poważne zadanie m.in. trzeba wymienić setki tysięcy, czy nawet miliony pieców - mówił.

Radni województwa przyjęli nowy Program Ochrony Powietrza, którego celem jest poprawa jakości powietrza w całym Mazowszu, w tym w regionie Płocka. -  Rozpoczęliśmy walkę o to, by zmienić nasze powietrze - zapowiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - To poważne zadanie m.in. trzeba wymienić setki tysięcy, czy nawet miliony pieców - mówił.

Rozpoczynają się działania, które mają trwać przez sześć najbliższych lat. Właśnie taki czas mają samorządy na realizację programu poprawiającego jakość powietrza w regionie. Głównym narzędziem walki o czyste powietrze będzie wymiana lub likwidacja źródeł niskiej emisji, a więc tzw. kopciuchów, czyli starych pieców grzewczych. Kolejnym będą nowe nasadzenia zieleni.

- Sejmik przyjął Program Ochrony Powietrza, który wynika nie tylko z naszej chęci życia w czystym otoczeniu, ale także z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - tłumaczył Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Największym wyzwaniem będzie wymiana setek tysięcy, czy nawet milionów pieców o niskiej emisji. By to zrobić trzeba je najpierw zidentyfikować i policzyć - wyjaśniał w rozmowie z nami.

Program Ochrony Powietrza to odpowiedź na przekroczenia norm powietrza, do których dochodzi na terenie województwa. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że jakość powietrza w Polsce nie jest najlepsza. - Jesteśmy na czarnej liście UE - wyznał marszałek Struzik. - Mazowszanie coraz częściej inwestują w odnawialne źródła energii, ale wciąż jest niestety wiele do zrobienia - podkreślał.

Przyjęty przez sejmik program dotyczy całego województwa, konkretniej czterech stref: warszawskiej, płockiej, radomskiej oraz strefy mazowieckiej (pozostałej części województwa). Dokument zawiera konkretne działania naprawcze. Każda mazowiecka gmina powinna do 31 grudnia 2021 roku przeprowadzić inwentaryzację pieców na swoim terenie. Program zobowiązuje także samorządu do wymiany konkretnej liczby kotłów oraz szeroko pojętą edukację ekologiczną.

- We wszystkich strefach mamy przekroczenia pyłu zawieszonego i tych substancji, które powodują spadek jakości powietrza - tłumaczył Mirosław Augustyniak, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska w sejmiku województwa. - W walce z tym zjawiskiem kluczowy będzie przyjęty w programie plan działań krótkoterminowych. To dzięki niemu mieszkańcy będą informowani o ryzykach wystąpienia przekroczeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o tym, jak zachować się w takich sytuacjach - zapowiada radny.

Realizacja programu wymagać będzie odpowiednich funduszy. Te mają zostać zagwarantowane. Tylko w tym roku gminy otrzymały dotację na ochronę powietrza. Na wymianę lub przebudowę źródeł ciepła, tworzenie terenów zielonych lub zakup oczyszczaczy powietrza, zarząd Mazowsza przeznaczył blisko 26 mln złotych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE